Monday, December 6, 2010

Co je to keramický nůž


Keramické nože se u nás prodávají již několik let, ve skutečnosti ale málokdo ví, z čeho přesně se vlastně keramický nůž skládá, jak se vyrábí a jak funguje.
Hlavní výhodou keramického nože je jeho obrovská tvrdost, díky které vydrží velmi, velmi dlouho ostrý. Je skutečně pravdou, že keramické nože se nemusejí ostřit i několik let. Co způsobuje tuto jejich jedinečnou vlastnost? Je to samozřejmě materiál, ze kterého se tyto nože vyrábějí. Materiálem na výrobu keramických nožů je totiž obvykle zirkonium dioxid. Zirkonium má na Mohsově stupnici hodnotu 8,5, pro představu tvrzená ocel má jenom 6,5 a diamant 10.
Nože se vyrábějí složitým postupem. Zirkonový prášek je nejprve stlačen silou několika stovek tun do tvaru čepele. Tento produkt je velmi křehký a proto musí následovat sintrování po dobu 5-13 hodin za velmi vysokých teplot, které dosahují zhruba 1400°C. Když tento proces zkončí je jeho výsledkem velmi tvrdý, ale také naprosto tupý a těžko nabrousitelný nůž. Takovýto keramický nůž se potom ostří za použití brusného kotouče s diamantovým prachem, což se ale musí dít při chlazení.

No comments:

Post a Comment